Pogoda utrudniła organizatorom rozegranie finałowego konkursu z cyklu Letniej Grand Prix. Ostatecznie, z godzinnym opóźnieniem, udało się zorganizować jedną serię. Najlepszy w niej okazał się Słoweniec Anze Lanisek. Drugie miejsce zajął autor rekordowego skoku, Marius Lindvik, który poszybował aż na 148 metrów. Trzecie miejsce wywalczył Piotr Żyła. Klasyfikację generalną LGP po raz drugi w karierze wygrał Dawid Kubacki.
Marius Lindvik Anze Lanisek Piotr Żyła
Źródło: Twitter @vogtlandarenakl
O szansach na rozegranie finałowego konkursu w sezonie letnim mówiło się już kilka dni przed jego rozpoczęciem. Prognozy na sobotę nie były zbyt optymistyczne i zgodnie z przewidywaniami pogoda namieszała trochę w programie zawodów na Vogtland Arenie. Organizatorom udało się jednak zorganizować jedną serię zawodów, którą wygrał Słoweniec Anze Lanisek.
Słoweniec oddał skok na 139,5 metra i choć nie była to najdłuższa odległość dnia, udało mu się wygrać. Zaledwie punkt do Laniska stracił Marius Lindvik, który poszybował aż na 148 metrów. Norweg nie tylko ustanowił nowy rekord Vogtland Areny, ale również oddał najdłuższy ustany skok w historii letnich zawodów. Podium uzupełnił Piotr Żyła ze skokiem na odległość 135 metrów.
Marius Lindvik
Marius Lindvik | Źródło: Joanna Malinowska, sportwobiektywie.pl
Tuż za podium uplasował się zdobywca Kryształowej Kuli za sezon 2018/19, Ryoyu Kobayashi. Piąte miejsce zajął Dawid Kubacki, co przy jedenastej pozycji Yukyi Sato pozwoliło mu na zwycięstwo w klasyfikacji generalnej tegorocznej Letniej Grand Prix.
To drugi triumf Kubackiego w letnim cyklu. Wcześniej udało mu się wygrać w 2017 roku. Co ciekawe, Polak walczył wtedy o zwycięstwo z dzisiejszym triumfatorem, któremu warunki w tamtym konkursie nie dopisały, przez co Anze Lanisek nie awansował nawet do drugiej serii konkursu. Słoweniec pokazał jednak, na co go stać w tegorocznym konkursie na Vogtland Arenie.
Szóstą pozycję zajął Robert Johansson, a tuż za nim znalazł się Jakub Wolny z odległością 138 metrów. Czołową dziesiątkę uzupełnili Timi Zajc, Taku Takeuchi oraz Karl Geiger.
Ze sporymi problemami przy swoim skoku zmagał się Gregor Schlierenzauer, który ratując się przed upadkiem, musiał awaryjnie lądować przed punktem K. Austriak zajął ostatecznie dwudziestą pozycję.
Wszyscy Polacy znaleźli się w czołowej trzydziestce. Na trzynastej pozycji uplasował się Klemens Murańka, a tuż za nim konkurs zakończył Maciej Kot. Kamil Stoch zajął dwudziestą piątą pozycję, z kolei dwudziesty szósty był Stefan Hula.
Dawid Kubacki
Dawid Kubacki | Źródło: Joanna Malinowska, sportwobiektywie.pl
Dawid Kubacki w klasyfikacji generalnej zgromadził 305 punktów i o 11 wyprzedził Japończyka Yukiyę Sato. Obok nich na podium znalazł się Słoweniec Timi Zajc.
Na ósmym miejscu w klasyfikacji generalnej uplasował się Piotr Żyła. Piętnasty był Kamil Stoch, siedemnasty Maciej Kot, a osiemnasty Jakub Wolny. Ponadto w sezonie letnim punkty zdobywali również Aleksander Zniszczoł (28. miejsce), Paweł Wąsek (31. miejsce), Klemens Murańka (31. miejsce), Andrzej Stękała (33. miejsce) oraz Stefan Hula (53. miejsce).
W letnim Pucharze Narodów triumfowali Japończycy przed Polakami i Słoweńcami.
Inauguracja sezonu zimowego zaplanowana jest na 23 listopada. Pierwsze skoki w zimie zostaną oddane na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle.