LGP Zakopane: Świetny weekend Polaków!

Kamil Stoch

Fot. Joanna Malinowska | sportwobiektywie.pl

Zakopane gościło w ten weekend zawody z cyklu Letniej Grand Prix po ośmiu latach przerwy. Podczas weekendu w Zakopanem rozegrano konkurs drużynowy oraz indywidualny. Wielka Krokiew została zmodernizowana od rozegranych na niej ostatnio letnich zawodów, więc podczas ostatniego weekendu wielokrotnie pobijano letni rekord skoczni.
[caption id="attachment_9002" align="aligncenter" width="2000"]Kamil Stoch Fot. Joanna Malinowska | sportwobiektywie.pl[/caption]
Rywalizację na Wielkiej Krokwi rozpoczęto w piątek. Wtedy rozegrano treningi oraz kwalifikacje do niedzielnego konkursu indywidualnego, w których najlepszy okazał się Szwajcar Killian Peier. W czołowej dziesiątce znalazło się aż czterech Polaków. Najlepszym z nich był Dawid Kubacki, który uplasował się na drugiej pozycji. Na 5. i 6. miejscu znaleźli się kolejno Jakub Wolny i Kamil Stoch, a 9. lokatę zajął Piotr Żyła. Awans do konkursu wywalczyli również pozostali reprezentanci Polski: Aleksander Zniszczoł (25. miejsce), Stefan Hula (35. miejsce) oraz Maciej Kot (41. miejsce).
W sobotę odbył się konkurs drużynowy. Polska wystąpiła w składzie: Piotr Żyła, Jakub Wolny, Kamil Stoch i Dawid Kubacki. Pierwsza seria nie należała do udanych dla naszych reprezentantów. Po trzech skokach nasza ekipa zajmowała 7. miejsce. Po skoku Dawida Kubackiego ostatecznie Polacy ukończyli pierwszą serię na 5. pozycji. Prowadziła Japonia, z przewagą 22,5 pkt nad drugą Słowenią. Słoweńcy wytoczyli bardzo mocny cios na początku konkursu, bowiem Tilen Bartol oddał rekordowy skok na odległość 144 m. Trzecią pozycję po pierwszej odsłonie zajmowali Niemcy.
W finale wciąż bezkonkurencyjni byli Japończycy, który obronili pierwszą pozycję. Znakomicie spisali się reprezentanci Polski, którzy zanotowali awans na drugie miejsce. Trzecie miejsce przypadło Norwegom, którzy po pierwszej serii plasowali się tuż za podium. Niemcy i Słowenia ostatecznie zajęli kolejno 4. i 5. miejsce.
Niedzielny konkurs indywidualny przebiegał pod dyktando biało-czerwonych. Po pierwszej serii prowadził Japończyk Yukiya Sato, który skokiem na odległość 145 m poprawił ustanowiony dzień wcześniej przez Tilena Bartola rekord skoczni. Na drugiej pozycji znajdował się Jakub Wolny (140 m), a podium uzupełniał Kamil Stoch (137,5 m). Tuż za podium plasowali się kolejno Piotr Żyła i Dawid Kubacki.
W rozegraniu serii finałowej mocno przeszkadzały wietrzne warunki, jednak ostatecznie udało się ją przeprowadzić do końca. W finale najlepiej spisał się Kamil Stoch, który sięgnął po swoje 11. zwycięstwo w Letniej Grand Prix w karierze. Drugie miejsce zajął Dawid Kubacki, a podium uzupełnił prowadzący po pierwszej serii Yukiya Sato. Piotr Żyła zajął ostatecznie 6. pozycję, a Jakub Wolny po finałowym skoku znalazł się na 8. miejscu.
Facebook