W Yorkshire trwają 92. Mistrzostwa Świata w kolarstwie szosowym. Są to piąte mistrzostwa zorganizowane w tym kraju. 24 września w jeździe indywidualnej na czas wystartowała elita kobiet, a dzień później – mężczyzn.

24.09.2019 – Jazda indywidualna na czas elity kobiet

We wtorek na trasie Mistrzostw Świata w kolarstwie szosowym panowały bardzo ciężkie warunki. Z powodu obfitych opadów deszczu godzina startu kobiet została przesunięta, a trasa, którą miały do pokonania, wynosiła 30,3 km. Kolarki ruszały co minutę, a nie co 90 sekund, jak początkowo było zaplanowane. W wyścigu wystartowały 53 zawodniczki, wśród nich jedna Polka: 27-letnia Anna Plichta. Faworytką tego dnia była holenderska zawodniczka – Annemiek van Vleuten, która jechała w obronie tytułu. Jednak w tym roku złoty medal zdobyła Chloe Dygert. Amerykańska kolarka uzyskała czas 42:11, mając ponad półtorej minuty przewagi nad drugą na mecie Anną van der Breggen. Holenderka Annemiek van Vleuten uklasyfikowała się na trzecim miejscu. Reprezentantka Polski Anna Plichta do mety dojechała w 48:45,12 min, co dało jej 36 miejsce.

25.09.2019 – Jazda indywidualna na czas elity mężczyzn

W środę na starcie stanęło 57 kolarzy, w tym dwóch Polaków: Kamil Gradek oraz Maciej Bodnar. Warunki atmosferyczne były sprzyjające, zawodnicy nie pokonywali trasy w deszczu. Kolarze wystartowali w Northallerton i mieli do przejechania 54 kilometry. Tego dnia meta znajdowała się w Harrogate. Trasa, którą jechali, była mocno pofałdowana. Uczestnicy musieli zmierzyć się z dużą ilością krótkich podjazdów. Zwycięzcą, z czasem 1:05:05, po raz drugi został Rohan Dennis, który już na pierwszym punkcie pomiaru czasu był najlepszy. Australijczyk obronił tytuł mistrza świata elity w kolarskiej jeździe indywidualnej na czas. Brązowym medalistą został Remco Evenepoel, a trzecie miejsce wywalczył Filippo Ganna. Nowozelandczyk Patrick Bevin zdobył czwarte miejsce i był o niecałe trzy sekundy gorszy do Ganna. Maciej Bodnar zajął dwudzieste miejsce, tracąc do triumfatora 4 minuty. Kamil Gradek ulokował się na dwudziestej trzeciej pozycji i stracił 4 minuty i 12 sekund. 26 września w Yorkshire rozpoczną się wyścigi ze startu wspólnego. Elita kobiet wystartuje w sobotę, a mężczyzn – w niedzielę.