Najważniejsze zwycięstwa na 76. Tour de Pologne!

Tegoroczny wyścig Tour de Pologne dostarczył kibicom oraz kolarzom wiele emocji. Były łzy szczęścia, zawodu, radość i smutek. Każdego dnia sportowcy dawali z siebie wszystko, chcąc wygrać etap i piąć się wyżej w klasyfikacji generalnej. Jednak zwycięzca jest tylko jeden. Na 76 Tour de Pologne niepokonany okazał się Pavel Sivakov!

Emocje od samego początku

W Krakowie 153 kolarzy stanęło pierwszego dnia na starcie 76 Tour de Pologne, w tym 15 zawodników reprezentujących Polskę. Już na otwierającym zawody dynamicznym etapie nie brakowało wrażeń. Francuz Charles Planet w Lanckoronie, Witanowicach i Kaszowie wygrywał premię, zostając najlepszym góralem na pierwszym etapie. Reprezentant Polski, Jakub Kaczmarek, został liderem najaktywniejszego zawodnika Lotto, zdobywając premię w Czernichowie i Krakowie. Na finiszu, kiedy kolarze rozprowadzali najszybszych zawodników, emocje wzrastały. Pascal Ackermann (Bora-Hansgrohe) finałową kreskę przekroczył pierwszy, dzięki czemu wygrał etap. Było to drugie zwycięstwo w tym mieście z rzędu. Mareczko (CCC Team) zajął 6. lokatę. Najlepszym z reprezentantów Polski został ósmy Paweł Frańczak. Polak na drugiej turze zdobył premię dla Najlepszego Polaka LOTOS. Tego dnia najszybszy był Luka Mezgec, który na finiszu wyprzedził Pascala Ackermanna (Bora-Hansgrohe). Mezgec otrzymał nagrodę specjalną PKP Intercity dla najszybszego kolarza. Pascal Ackermann obronił żółtą koszulkę lidera.

Trzeciego dnia kolarzom nie sprzyjały warunki atmosferyczne. W wyniku ulewy, która sprawiła, że na trasie było bardzo niebezpiecznie, miało miejsce kilka kraks. Belg Bjorg Lambrecht (Lotto Soudal) zaliczył groźny upadek, uderzając w betonowy przepust. 22-letniemu kolarzowi natychmiast udzielono pomocy. Niestety nie udało się go uratować, zawodnik zmarł w szpitalu.
Najszybszy w Zabrzu okazał się Fabio Jakobsen (Deceuninck-Quick Step). Po obejrzeniu wideo zdyskwalifikowano zawodnika. Pascal Ackermann (Bora-Hansgrohe) został ogłoszony zwycięzcą, po raz kolejny broniąc żółtą koszulkę. Polski zawodnik Adrian wygrał na premii specjalnej z okazji 100-lecia Powstań Śląskich. Charles Planet wywalczył zwycięstwo na lotnym i górskim wyróżnieniu.

#ForBjorg

Organizatorzy Tour de Pologne ogłosili, że czwarty etap zostanie zneutralizowany. We wtorek peleton w atmosferze żałoby i smutku przejechał trasę w ciszy, oddając hołd zmarłemu Bjorgowi Lambrechtowi. Wszystkie grupy oraz kibice zjednoczyli się w bólu z drużyną Lotto Soudal. Sam start symbolicznego przejazdu poprzedziła minuta ciszy, na którą również zatrzymali się zawodnicy przed samą metą.

Wyścig musiał jechać dalej

Główną informacją środowego poranka było podjęcie decyzji przez Grupę Lotto Soudal o udziale zawodników w piątym etapie wyścigu. Koledzy zmarłego Belga w hołdzie dla niego wystartowali na kolejnych trasach. Luka Mezgec (Mitchelton Scott) doskonale poradził sobie na wymagającym finiszu, zwyciężając w tym etapie. Gradek wygrał dwie Górskie Premie TAURON II kategorii – Hucisko i Rychwałd. Stadium szóste i siódme rozgrywały się w górskiej scenerii. Były najtrudniejszymi na tegorocznym Tour de Pologne. Mimo że Pascal Ackermann wspominał o trudzie utrzymania żółtej koszuli, zaskakująca była decyzja o rezygnacji przez niego w pierwszej części etapu z Zakopanego do Kościeliska. W szóstym etapie zatriumfował Vingegaard (Jumbo-Visma) i przejął koszulkę. Rafał Majka (Bora-Hansgrohe) wysoko finiszował, pojawiając się na piątej pozycji.

Zwycięzca jest tylko jeden

Ten etap 76. Tour de Pologne, liczący 153 kilometry, rozstrzygnął losy klasyfikacji generalnej wyścigu. Na kolarzy czekała trudna, górska trasa, którą najszybciej pokonał Matej Mohoric (Bahrain Merida), w wielkim stylu wygrywając siódmy etap. Mimo że Polscy kibice wierzyli w wygraną Rafała Majki. Zwycięzcą klasyfikacji generalnej CARREFOUR został Pavel Sivakov (Team Ineos), który dojechał na piętnastej pozycji. Najlepszym Sprinterem LOTOS został Marc Sarreau (Groupama-FDJ), a triumfatorem klasyfikacji Najlepszy Góral TAURON Simon Geschke (CCC Team). Tytuł Najaktywniejszego Zawodnika LOTTO wywalczył Charles Planet (Team Novo Nordisk). Team Ineos uznano za Najlepszą drużynę, a dziewiąty w klasyfikacji generalnej-Rafał Majka (Bora-Hansgrohe) został najlepszym Polakiem LOTOS.