Panama, czyli radość debiutu

Panama i jej awans na Mistrzostwa Świata w Rosji pokazuje, że futbol pisze najbardziej zaskakujące historie. Stany Zjednoczone, jeden z faworytów do awansu, zostały wyprzedzone na drodze do mundialu przez kadrę ledwo czteromilionowego kraju. Przed Światowymi Dniami Młodzieży radość wśród Panamczyków budzi debiut ich reprezentacji na mistrzostwach świata.

Panama, wraz z Islandią, debiutuje na Mistrzostwach Świata. Reprezentacja małego państwa w Ameryce Środkowej sprawiła jedną z największych eliminacyjnych niespodzianek w strefie CONCACAF. Dzięki zwycięskiemu trafieniu Romana Torresa w 88. minucie meczu z Kostaryką awansowała na Mistrzostwa Świata w Rosji z 4. miejsca w grupie. Stało się to kosztem Stanów Zjednoczonych, które w ostatnim meczu tylko zremisowały z Trynidadem i Tobago. Kadra w większości jest złożona z zawodników, którzy występują w rodzimej lidze. Siedmiu spośród powołanych zawodników to piłkarze klubów MLS, jednak nie odgrywają oni w lidze amerykańskiej kluczowej roli. Panama odniesie sukces na mundialu jeśli zajmie trzecie miejsce w grupie, ale w tym celu zawodnicy musieliby pokonać wyżej sklasyfikowaną Tunezję lub przynajmniej mieć lepszy bilans bramkowy od afrykańskiej drużyny.

Reprezentacja Panamy nie ma bramkostrzelnego napastnika. Podstawowym napastnikiem i najlepszym strzelcem eliminacji był Gabriel Torres, który zdobył siedem bramek. Tyle że stanowi to połowę jego reprezentacyjnego dorobku. Luis Tejada w całej karierze reprezentacyjnej strzelił 43 gole, ale 36 – latek najlepsze lata kariery ma już za sobą. Co innego kapitan zespołu Felipe Baloy – w wieku 37 lat wciąż jest w formie i będzie najstarszym kapitanem podczas mistrzostw świata. Podopieczni Hernana Gomeza spełnili największe marzenia, w ogóle awansując na mundial i zapewne zajmie w grupie ostatnie miejsce. Kadrowicze powinni bawić się podczas meczów i pokładać nadzieje w tym, by sprawić podobną sensację co Kostaryka przed czterema laty.

Terminarz

18 czerwca, godz. 17:00 (Olimpijski Stadion Fiszt, Soczi)
Belgia – Panama

24 czerwca, godz. 14:00 (Stadion Niżny Nowogród, Niżny Nowogród)
Anglia – Panama

28 czerwca, godz. 20:00 (Mordovia Arena, Sarańsk)
Panama – Tunezja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook