Czerniejący Medalik na częstochowskim słońcu

Raków Częstochowa

Raków Częstochowa może mieć spore problemy z otrzymaniem licencji na grę w Lotto Ekstraklasie. Obecna infrastruktura w myśl przepisów licencyjnych nie pozwala na rozgrywanie meczów w Częstochowie. Jaka przyszłość czeka częstochowski klub?

Raków pewnie zmierza po awans do Lotto Ekstraklasy. Podopieczni Marka Papszuna grają fenomenalny – jak na standardy pierwszoligowe – futbol, zapewniający im uznanie w całej Polsce… z wyjątkiem władz miasta. Priorytetem stała się budowa Parku Wodnego, a Stadion Miejski przy ulicy Limanowskiego został zepchnięty na dalszy tor. Jaki los czeka częstochowski klub?

Miliony niezgody

Na sytuację w klubie trzeba spojrzeć z różnych perspektyw: miasta (zarządcy obiektu), opozycji w mieście (pieniądze z Ministerstwa Sportu i Turystyki), klubu (codziennie zmagającego się z spartańskimi warunkami w budynku klubowym i poza nim) oraz kibiców (prawdopodobnie najbardziej, poza klubem, poszkodowanych w tej sytuacji).

Miasto, za pośrednictwem rzecznika, przesłało obszerną dokumentację w sprawie rozbudowy stadionu. Otrzymaliśmy dwie decyzje dotyczące zatwierdzenia projektu budowy (jedna z końcówki listopada ubiegłego roku, druga z końcówki lutego tego roku), plany oraz dokumentację przetargową dotyczącą opracowania projektu i kosztorysu. Krótko mówiąc, wygląda na to, że wszystko idzie w dobrą stronę. Otóż dalsza wypowiedź rzecznika Urzędu Miasta nie napawa już takim optymizmem. Częstochowski magistrat oczekuje od Ministerstwa Sportu dofinansowania w wysokości ponad 20 milionów złotych (łączny koszt ma oscylować w granicach 36-40 milionów).

Ministerstwo Sportu na ten cel przeznaczyło 10 milionów złotych rozłożonych na 3 coroczne raty. Z nieoficjalnych informacji wiadomo jednak, że miasto miało otrzymać kwotę od razu, w całości. Warunkiem był poprawny wniosek oraz rozpoczęcie budowy. Niestety, nie został on spełniony. Aby umowa została zawarta, a miasto otrzymało fundusze, potrzeba potwierdzenia zabezpieczenia wkładu własnego miasta w rozbudowę obiektu. Przedstawiciele ministerstwa dodają, że jeżeli tylko urzędnicy miejscy dopełnią formalności, to natychmiast projekt zostanie przyjęty.

Park Wodny ważniejszy niż miejska ruina

Jednak nasuwa się jedno pytanie: dlaczego miasto prosi o dofinansowanie z budżetu państwa? Owszem, koszt rozbudowy stadionu jest wysoki, ale miasto stać na budowę Parku Wodnego za bardzo podobną cenę, a rozbudowa stadionu jest potrzebą wręcz natychmiastową. Próba kontaktu z Prezydentem Miasta Krzysztofem Matyjaszczykiem, aby u samego źródła zapytać o zaistniałą sytuację, zakończyła się brakiem odpowiedzi.

Czy ze stadionem na prawdę jest aż tak źle? Niestety tak. Sala gimnastyczna, a zarazem jadalnia i sala konferencyjna, baraki, w których przebierają się zawodnicy grający choćby w drużynie juniora starszego, czy trybuna dla gości wyglądająca jak kojec. W takiej rzeczywistości na co dzień muszą funkcjonować zawodnicy, trenerzy i działacze klubu.

Jak wyglądają sprawy licencyjne? Daria Wollenberg (rzecznik klubu) uspokaja zainteresowanych. Przepisy PZPN-u pozwalają grać zespołowi na innym stadionie, ale tylko w przypadku, gdy ruszy proces przebudowy obecnego stadionu. Co na to związek? Nie otrzymaliśmy odpowiedzi z ich strony.

Opozycja nie śpi 

Nadzieją dla klubu są przedstawiciele ziemi częstochowskiej w parlamencie. Kandydaci na prezydenta Częstochowy: Artur Warzocha oraz Tomasz Jaskóła otwarcie w czasie kampanii wyborczej mówili o możliwościach rozwiązania problemu z stadionem. Mimo porażki nie składają broni i dalej próbują wywrzeć na mieście konkretne decyzje. Nie można również zapomnieć o lokalnym polityku, Marcinie Marandzie, który również od dawna wspiera klub.

Wszyscy, którym bliski jest Raków, mają jeden cel. Aby zbliżająca się wielkimi krokami Ekstraklasa miała szansę zagościć w Częstochowie, zarazem robiąc miastu doskonałą reklamę, potrzeba stadionu. W takiej sytuacji podział między partiami powinien, choć na chwilę, odejść w zapomnienie. Czy jest szansa na porozumienie? Oczywiście. Potrzeba wyłącznie dobrych chęci.

AKTUALIZACJA: 

9 kwietnia odbędzie się specjalna Sesja Rady Miasta którego głównym tematem będzie sprawa budowy stadionu piłkarskiego Rakowa.

Facebook