Rok porażek i sukcesów. Przypomnijmy rok 2004

W kolejnej części naszego cyklu “Z pamiętnika sportoholika” przypomnimy rok 2004. Mistrzostwa Europy w piłce nożnej oraz Igrzyska Olimpijskie w Atenach to najważniejsze imprezy, które były nań zaplanowane.

Na przełomie czerwca i lipca 2004 roku na boiskach Portugalii rozegrano piłkarskie mistrzostwa Europy. Turniej, do którego nie zdołała się zakwalifikować reprezentacja Polski. Turniej dziwny, gdyż jego zwycięzcą została Grecja, na którą prawie nikt nie postawiłby żadnych pieniędzy… a jednak. W gronie faworytów bowiem wymieniano takie reprezentacje jak Włochy czy reprezentację gospodarzy.

Medalodajne Igrzyska Olimpijskie w Atenach

Drugą ważną imprezą były Igrzyska Olimpijskie w Atenach. Igrzyska, w których Polacy wystawili bardzo liczną kadrę, i jak się okazało, bardzo mocną. Najbardziej liczyliśmy na naszych siatkarzy, wioślarzy, pływaków, a także naszą najlepszą wówczas zawodniczkę w strzelectwie Renatę Mauer-Różańską.

Multimedalistka

Niewątpliwie największą gwiazdą Igrzysk Olimpijskich była Otylia Jędrzejczak. 21-letnia pływaczka z Rudy Śląskiej zdobyła 3 medale olimpijskie: jeden złoty i dwa srebrne, bijąc przy tym rekord świata. Była pływaczką o znakomitej wydolności fizycznej. Przez dziennikarzy nazwana “Motylią” z racji osiągnięć, jakie zdobyła, startując w tym pływackim stylu.

Nam strzelać… kazano

Drugą konkurencją, w której liczyliśmy na medal, było strzelectwo, a to z tego względu, że w naszej kadrze była bardzo doświadczona strzelczyni, Renata Mauer-Różańska. W rodzinie nazywana “Maciusiem”, najmniejsza, jednak bardzo uparta w dążeniu do celu. Zaowocowało to medalem na igrzyskach w Sydney – i to złotym – w strzelaniu w trzech pozycjach karabinem kulowym. W Atenach niestety nie zdołała zdobyć medalu.

Polska młotem stoi

Częścią igrzysk olimpijskich jest również lekkoatletyka. W tej dyscyplinie Polacy od lat osiągali wielkie sukcesy na arenie międzynarodowej. Wystarczy wspomnieć dyskobolkę Halinę Konopacką, biegaczkę Irenę Szewińską (wcześniej Kirszenstein) czy Władysławów: Komara i Kozakiewicza.

W Atenach również mieliśmy utalentowaną lekkoatletkę, niestety już nieżyjącą Kamilę Skolimowską, która zdobywając złoty medal w rzucie młotem, potwierdziła naszą bardzo mocną pozycję w świecie w lekkiej atletyce.

Zdobyć medal jak chłopcy “Kata”

Ostatnim ważnym turniejem była rywalizacja polskich siatkarzy. W turnieju po czteroletniej przerwie wystartowała reprezentacja Polski, ze znakomitymi siatkarzami takimi jak świętej pamięci Arkadiusz Gołaś czy Piotr Gabrych. Rozgrywki grupowe poszły całkiem dobrze.

Niestety, problem był z przejściem fazy ćwierćfinałowej, w której trafiliśmy na reprezentację Brazylii. Przegraliśmy 0-3 i było wiadome, że sukcesu sprzed 30 lat nie uda się powtórzyć, a mianowicie przywieźć medalu z imprezy rangi mistrzowskiej.

Podsumowanie

Rok 2004 naznaczony był ważnymi wydarzeniami dla polskiego sportu. Sukcesy Jędrzejczak, Skolimowskiej, znakomita gra Arkadiusza Gołasia wśród siatkarzy (pomimo braku wyniku) to obrazki, które pozostaną na długi czas w sercu każdego kibica.

Facebook