Skarb Kibica siatkarskich MŚ, część I

MŚ

Dwaj gospodarze. 9 miast, 9 hal sportowych o łącznej pojemności prawie 80 tysięcy miejsc dla kibiców. 24 drużyny, 94 mecze rozgrywane przez ponad dwa tygodnie. Jeden cel dla wszystkich – złoty medal 19. edycji Mistrzostw Świata.

Z okazji tego wielkiego siatkarskiego święta redakcja Sportowych Mediów przygotowała specjalny cykl artykułów – Skarb Kibica, w którym znajdą się najważniejsze informacje dotyczące MŚ.

Mistrzostwa Świata w siatkówce mężczyzn zbliżają się wielkimi krokami. Już tylko kilka dni dzieli nas od pierwszego gwizdka w meczu otwarcia na rzymskiej arenie PalaLottomatica. Przez nieco ponad dwa tygodnie (9 września – 30 września) siatkarscy kibice z całego świata będą mieli okazję oglądać zmagania 24 drużyn z 6 kontynentów.

MŚ są imprezą szczególną, a w tym roku będą taką przede wszystkim dla Biało-Czerwonych, którzy przed czterema laty w fantastycznym stylu stawali na najwyższym stopniu podium w katowickim Spodku. Polscy siatkarze mają więc przed sobą niezwykle trudne zadanie – utrzymać mistrzowski tytuł przez kolejne cztery lata.
Z drugiej strony tegoroczni organizatorzy również będą musieli dołożyć wszelkich starań, żeby przebić doskonale zorganizowany przez Polskę turniej Mistrzostw Świata 2014.

źródło: twitter.com/FIVBMensWCH
Dwaj gospodarze, 9 miast, 9 hal sportowych

W tym roku MŚ w siatkówce mężczyzn będą po raz pierwszy w historii organizowane przez dwa kraje – Włochy i Bułgarię. W obu tych państwach siatkówka jest sportem bardzo popularnym, o czym świadczy frekwencja kibiców na domowych spotkaniach tych reprezentacji. Dla Bułgarii możliwość współorganizowania tak prestiżowego turnieju jest na pewno istotnym wyróżnieniem w obliczu słabszej ostatnio formy siatkarzy z tego kraju.

We Włoszech status miast-gospodarzy uzyskały: Rzym, Turyn, Florencja, Assago (niedaleko Mediolanu), Bolonia i Bari. Mecz otwarcia MŚ, pomiędzy zespołami Włoch i Japonii, siatkarze rozegrają w Rzymie na sportowej arenie PalaLottomatica. Walkę o medale najlepsze drużyny stoczą w Turynie w hali Pala Alpitour.

źródło: italy-bulgaria2018.fivb.com/en/host-cities

Bułgarzy z kolei będą gościli siatkarzy w trzech miastach: Warnie, Sofii i Ruse.

źródło: italy-bulgaria2018.fivb.com/en/host-cities

24 drużyny

Właśnie tyle zespołów wystąpi w tegorocznej edycji MŚ. Każda drużyna należy do jednej
z pięciu konfederacji kontynentalnych.

Afrykę (CAVB) w turnieju będą reprezentować siatkarze Egiptu, Kamerunu i Tunezji.
Z Azji i Oceanii (AVC) wystąpią zespoły Australii, Chin, Iranu i Japonii.
Z Ameryki Południowej (CSV) zobaczymy Argentyńczyków i Brazylijczyków.
W skład najliczniejszej grupy z Europy (CEV) wchodzą drużyny z Belgii, Bułgarii, Finlandii, Francji, Holandii, Polski, Rosji, Serbii, Słowenii i Włoch.
Amerykę Północną (NORCECA) reprezentować będą zawodnicy z Dominikany, Kanady, Kuby, Portoryko i Stanów Zjednoczonych.

Wszystkie 24 reprezentacje podzielono na 4 grupy drogą losowania, które odbyło się 30 listopada 2017 roku we Florencji. Pierwsze dwie pozycje w każdej grupie przydzielono na podstawie rankingu FIVB, według systemu serpentyny.
Kolejne zespoły losowano z wyznaczonych wcześniej koszyków.

GRUPA A: Włochy, Argentyna, Japonia, Belgia, Słowenia, Dominikana

GRUPA B: Brazylia, Kanada, Francja, Egipt, Chiny, Holandia

GRUPA C: Stany Zjednoczone, Rosja, Serbia, Australia, Tunezja, Kamerun

GRUPA D: Bułgaria, Polska, Iran, Kuba, Finlandia, Portoryko

Analiza każdej z grup (ze szczególnym uwzględnieniem grupy D i osobno – reprezentacji Polski) znajduje się w powyższych odnośnikach.

70 meczów

W pierwszej fazie grupowej turnieju mecze w grupach A, B, C i D odbędą się na zasadzie każdy z każdym. Najlepsze 4 zespoły z każdej z tych grup awansują do drugiej rundy rozgrywek.

W kolejnej fazie MŚ 16 drużyn znowu zostanie podzielonych na 4 grupy (E, F, G, H). Do trzeciej rundy trafi już tylko 6 zespołów – zwycięzcy swoich grup i 2 najlepsze zespoły
z drugich miejsc.

Rozkład drużyn w przedostatniej fazie turnieju będzie zależał od losowania (po 3 zespoły
w grupach I, J).

Z kolei w półfinałach zmierzą się ze sobą po 2 najlepsze zespoły grup I oraz J. Przegrani
z tych meczów zagrają o trzecie miejsce MŚ, a wygrani – o tytuł mistrzowski.

https://twitter.com/FIVBMensWCH/status/953751305780068352

Skomplikowane? Jak najbardziej.

Jeden cel dla wszystkich
źródło: twitter.com/FIVBMensWCH

Pierwsze mistrzostwa świata w siatkówce mężczyzn rozegrano w 1949 roku w Pradze. Jak dotąd najwięcej tytułów mistrzów świata zdobyła reprezentacja ZSRR (6 razy). Trzykrotnie triumfowały reprezentacje Włoch i Brazylii, a po 2 razy – Polski
i ówczesnej Czechosłowacji. Po złoto sięgali też Amerykanie oraz siatkarze NRD. W tym roku, poza stałymi bywalcami, mecze rozegrają też debiutanci tej imprezy – Słoweńcy.

Dla wielu reprezentacji gra w tak prestiżowych zawodach międzynarodowych to po prostu wielka, niecodzienna przygoda. Dla innych – zaciekła walka o mistrzowski tytuł i zaznaczenie własnej dominacji w światowej siatkówce. Najogólniej mówiąc, każdy zespół będzie chciał pokazać się z jak najlepszej strony i zakończyć MŚ na możliwie najwyższym miejscu.

O tym, do kogo powędruje w tym roku mistrzowskie trofeum, przekonamy się 30 września, a tymczasem pozostaje nam odliczać godziny do rozpoczęcia największej w tym roku siatkarskiej imprezy na świecie.

 

 

Fot. twitter.com/FIVBMensWCH/media, italy-bulgaria2018.fivb.com/en/host-cities, twitter.com/Federvolley

Facebooktwitter

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook