Sukcesy i porażki. Zwycięstwa i sportowe dramaty. Oto rok 2002 w pigułce

Trudny rok polskiego sportu

Następny rok, który chciałbym przedstawić, to 2002. Jest to rok, który na kartach polskiego sportu zapisał się złotymi zgłoskami, głównie za sprawą sukcesów Adama Małysza. Niestety, nie brakowało też i porażek.

 

Po 16 latach znów na Mundialu

Wspomnienia z roku 2002 rozpocznę od polskich piłkarzy, bowiem powrócili oni na Mistrzostwa Świata po 16 latach nieobecności. Tomasz Iwan, Tomasz Kłos i Emmanuel Olisadebe to nazwiska tych, którzy tego dokonali.

Nikt nie zapomni meczów z Walią, zwłaszcza tego w Cardiff, oraz dramatycznego, wygranego przez naszą reprezentację meczu z Norwegią w Chorzowie 3-2.

Mistrzostwa Świata nie były już dla nas tak udane, o czym już teraz.

Koniec już w fazie grupowej

Reprezentacja prowadzona przez Jerzego Engela trafiła do grupy marzeń. Oczywistym było, że jej faworytem jest reprezentacja Portugalii, z takimi gwiazdami jak Figo czy Pauleta. Obok drużyny z kraju Vasco da Gamy, rywalami Polaków były reprezentacje Korei Południowej (gospodarz imprezy) oraz USA.

Rozpocząć turniej z przytupem

Pierwszym rywalem Biało-Czerwonych była drużyna koreańska. Gracze niewysocy, niezbyt znani w świecie piłkarskim, ale drużyna kojarzona z walecznością i nieustępliwością.

Jerzy Engel (jak możemy dowiedzieć się z jego książki “Prosta gra”) przekazywał do każdego z zawodników indywidualne uwagi podczas odpraw taktycznych. Znamienne są słowa kończące pierwszą odprawę: “Pamiętajcie, że gracie o własne marzenia”.

Wstydliwa porażka

Spotkanie było wyrównane, z większą liczbą sytuacji tworzonych przez naszych rywali. Błąd w obronie kosztował naszą drużynę utratę gola, który zadecydował o zwycięstwie gospodarzy i do drugiego spotkania przystępowaliśmy z nożem na gardle.

Z Portugalią o wszystko

Drugim rywalem reprezentacji Polski była drużyna Portugalii, ze wspominanymi na początku Figo i Pauletą. Jerzy Engel podczas przedmeczowej odprawy podkreślał, że jeszcze nic nie jest stracone i drużyna musi zagrać najlepiej, jak potrafi.

Reprezentacja Polski zagrała… jedno z najgorszych spotkań w XXI wieku. Błędy w obronie i brak współpracy drugiej linii powodowały, że Portugalczycy z dziecinną łatwością przedostawali się pod nasze pole karne. Wygrali 4-1, co sprawiło, że ostatni mecz był spotkaniem o honor.

Wygrać na otarcie łez

Ostatnim rywalem, z którym przyszło się nam zmierzyć w Mistrzostwach Świata, była reprezentacja USA. Wygraliśmy to spotkanie 3-1 i honorowo zakończyliśmy udział w Mistrzostwach Świata.

Skoki narciarskie jako nasza narodowa dyscyplina

Drugą ważną imprezą roku 2002 były Igrzyska Olimpijskie w Salt Lake City w Stanach Zjednoczonych, w których liczyliśmy na dobry występ Adama Małysza. 25-letni wówczas skoczek z Wisły zdobył medal, przegrywając z Simonem Ammanem ze Szwajcarii mistrzostwo olimpijskie, jednak przy ówczesnej słabej kondycji polskich skoków narciarskich należy uznać to za wielki sukces.

Podsumowanie

Rok 2002 to różnorodność w polskim sporcie. Wstydliwy występ polskich piłkarzy podczas turnieju w Korei i Japonii oraz wielki sukces Adama Małysza, który poprawił kibicom humory. Drugi rok XXI wieku zapisze się w historii polskiego sportu.

Facebooktwitter

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook