Wstrzymane treningi grupowe

– Komisja Medyczna PZPN postanowiła, że do czasu zakończenia testów zawodnicy będą trenować indywidualnie, a powrót do zajęć grupowych może nastąpić po uzyskaniu pozytywnej rekomendacji Komisji Medycznej – mówi dr Jacek Jaroszewski, przewodniczący Komisji Medycznej PZPN. 

Wczoraj zostało przebadanych 800 osób ze wszystkich klubów PKO Ekstraklasy. Na liście byli nie tylko zawodnicy oraz sztaby szkoleniowe, ale również osoby wyznaczone przez kluby do organizacji meczów. Rano została podana informacja o wstrzymaniu zgody na treningi grupowe. Zawodnicy mają nadal przygotowywać się indywidualnie. Zgodnie z planem rozgrywki miały ruszyć 29 maja. Mimo że w niektórych klubach odnotowano niepokojące wyniki badań, data wznowienia rozgrywek nie została przesunięta.

Jednym z klubów, w których wyniki badań są niepokojące, jest Raków Częstochowa.

– Jeden z pracowników Klubu otrzymał pozytywny wynik na obecność przeciwciał IgG, które mogą świadczyć o przebytej wcześniej chorobie lub kontakcie z wirusem. Osoba ta w chwili obecnej czeka na dodatkowe badania i zgodnie z odgórnymi zaleceniami przebywa w izolacji. Już dziś mogę powiedzieć, że w poprzednim tygodniu osoba ta przeszła badania wymazowe na obecność koronawirusa i dały one wynik negatywny – powiedział prezes Rakowa Wojciech Cygan na łamach strony klubowej.

Nie jest to odosobniony przypadek. Nieoficjalnie wiadomo, że w kilku innych klubach jest podobna sytuacja. Te osoby dzisiaj przeszły kolejne badania. Wyniki mają dotrzeć do klubu jutro o godzinie 13.

– To, że wysyłamy kogoś na badania pogłębione, nie oznacza, że był lub jest chory. Chcemy mieć pewność, że wszyscy zawodnicy i pracownicy klubów, których przebadaliśmy, są zdrowi. To jest najważniejsze – tłumaczy prof. Krzysztof Pawlaczyk, członek komisji medycznej PZPN i ekspert Ekstraklasy S.A.

Facebook